Wystawa w Krzyżowej ▪ Edmund Nawrocki

W należącym do Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego pałacu w Krzyżowej 16 kwietnia 1999 roku otwarto interesującą wystawę poświęconą historii rodziny von Moltke, która do roku 1945 pałac ten posiadała.

Wystawę opracowali Stefan Doye i Bernard von Hülsen. Na świetnie pod względem artystycznym wykonanych dużych planszach ukazano cztery okresy życia Moltków. Najwcześniejszy dotyczył rokuł 1800 i następnych lat, kiedy to przyszły marszałek polny Helmuth von Moltke urodził się w meklemburskim miasteczku Parchim, przebywał między innymi w Lubece, kształcił się w korpusie kadetów w Kopenhadze, służył w wojsku.

Następnie wystawę ześrodkowano na 1870 roku gdy Helmuth von Moltke był głównodowodzącym w wojnie francusko-pruskiej, nabywszy w 1867 roku majątek ziemski Krzyżowa.

Trzecim punktem wystawy był rok 1940. Wtedy ówczesny właściciel Krzyżowej Helmuth James von Moltke rozpoczynał działalność antyhitlerowską w „Kręgu z Krzyżowej”, zakończoną wyrokiem śmierci i straceniem w więzieniu 23 stycznia 1945 roku.

Ostatni rozdział wystawy dotyczył czasów od roku 1990, gdy na terenie byłej NRD usiłowano rozpowszechniać pamięć o marszałku polnym i jego prawnuku z linii bocznej – działaczu antyhitlerowskiej opozycji niemieckiej.

Drobnymi mankamentami wystawy były nieliczne potknięcia przy tłumaczeniu tekstów niemieckich na język polski, na przykład Schlaglichter przetłumaczono jako odsłony, Dotation – jako scheda czy Spielschule – jako szkoła do zabawy.

Plansze były dobrze czytelne, bo świetne graficznie napisy umieszczono na wysokości oczu zwiedzających i można je było wygodnie odczytać bez konieczności posługiwania się lornetką (gdyż nie były zawieszone pod sufitem) lub klękania (ponieważ nie wisiały na poziomie kolan). Ilustracje na planszach były właściwie dobrane, starannie wykonane i wyczerpująco objaśnione. Teksty niemieckie i ich polskie tłumaczenie napisano przystępnym, jasnym językiem. Bardzo dobry był również dobór cytatów ze źródeł.

Wystawę pokazano w Parchimiu, Krakowie i Opolu. W Krzyżowej można ją było oglądać do 10 czerwca 1999 roku Potem była eksponowana między innymi w Bonn.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top