Wielkie otwarcie Tęczy, Domosu i Merkurego.

Huczne otwarcie kolejnego sklepu raczej nie robi już większego wrażenia. Przywykliśmy do faktu, że nowe markety wyrastają jak grzyby po deszczu. Oczywiście zawsze znajdzie się grupa śmiałków, która kolejny sklep musi odwiedzić w dzień otwarcia. A jak to wyglądało trzydzieści lat temu? Poniżej trzy zestawy zdjęć: otwarcie „Tęczy” i „Domosu” na osiedlu Młodych oraz „Merkurego” na placu Kombatantów.

Dom handlowy „Tęcza”, ulica Emilii Plater 2.

Pawilon handlowy „Domos”, ulica Mieczysława Kozara-Słobódzkiego 19.

Dom handlowy „Merkury”, plac Kombatantów 1.

 

7 thoughts on “Wielkie otwarcie Tęczy, Domosu i Merkurego.”
  1. W otwarciu „Merkurego” uczestniczą ci sami oficjele, co w przedstawionym na Wystawie Orłowskiego
    http://www.mojemiasto.swidnica.pl/?p=859 fot.151/172 otwarciu Parku Centralnego (Prezydent Miasta Fr.Łukasiewicz, Wojewoda A.Trembulak, sekretarze KW J.Grochmalicki i KM W. Humeniuk), i to tak samo ubrani, więc odbyło sie to w tym samym dniu 21 maja 1977r

  2. Wydaje mi się, że otwarcie „Tęczy” odbyło sie kilka lat wcześniej niz w 1978 roku. Pamiętam jej budowę i wydaje mi się, że chodziłem wówczas do Szkoły Podstawowej nr 16 (obecnie Gimnazjum nr 1) nie pomnę czy do klasy VII czy VIII. Jednak niezależnie od klasy musiało to być w latach 1969 – 1970 bowiem od roku 1970 uczęszczałem juz do II LO i raczej nie pamietał bym „obrazków z budowy” ogladanych z okien klas w SP 16.
    Z drugiej strony w roku 1978 byłem juz żonaty i mieszkałem na ulicy Dąbrowskiego 47. I oboje z żoną pamietamy, że wówczas już sklep „Tęcza” funkcjonował bo dopóki nie otwarto sklepu „Jaskółka” na naszej ulicy to właśnie do „Tęczy” chodzilo sie do sklepu mięsnego.

  3. Jeszcze jedna wskazówka, że otwarcie „Tęczy” nastąpiło wcześniej niz w 1978. Na zdjęciach nr 7, 19 i 22 widać młodych mężczyzn w spodniach typu „dzwony”. W 1978 roku były już niemodne. Ale w latach 1972 – 1977 jeszcze ich noszenie było powszechne. Tak to pamiętam 🙂

  4. Chyba pomylił Pan sklepy. Z okien dawnej SP 16 można było tylko oglądać sklep „Centrum”. „Tęcza” z ulicy Emilii Plater jest dużo późniejsza. W notatkach autora dołączonych do zdjęć była informacja o 1978 roku, a precyzyjna data jest „Kronice Roku 1978” z „Rocznika Świdnickiego 1979”.
    „25 maja 1978 rok – O dwa miesiące wcześniej od planowanego terminu oddano do użytku mieszkańców Osiedla Młodych dom towarowy „Tęcza” o powierzchni 1400 metrów kwadratowych. Na parterze znajdują się stoiska z artykułami spożywczymi, natomiast na piętrze z artykułami przemysłowymi.”

  5. Sprowadziłem się na Osiedle Młodych w Roku 1977, dokładnie w marcu i Tęczy wówczas nie było. Wybudowano ją około 1978 – 79. W okresie o którym wspomina Piotrek na terenie obecnego osiedla był teren ćwiczeń Armii Radzieckiej oraz pastwiska. Pamiętam dobrze bo przychodziliśmy tam w piłkę pograć. Mieszkałem wówczas na Tołstoja.

  6. Do zdjęć z otwarcia Merkurego możecie Państwo dodać zdjęcie nr 10 z Waszej fotozagadki nr 1. Na pewno jest to z otwarcia sklepu, potwierdził to mój żyjący jeszcze dziadek,a na zdjęciu jest moja babcia.
    Być może macie Państwo więcej zdjęć z parteru m.in. z części „ciężkiej”- gwoździe, łańcuchy.
    Te zdjęcia, które są w tym artykule dokumentują pracowników z pierwszego piętra.
    Na parterze była też pracownia dekoratorni, pani tam pracująca była odpowiedzialna za wygląd wystaw w sklepie – obecnie pracuje w jednej ze szkół.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top