Tomasz Hrynacz – Poeta metafizyczny

Na rok 2013 przypadło dwudziestolecie pracy artystycznej świdnickiego poety Tomasza Hrynacza, najbardziej rozpoznawalnego w Polsce świdnickiego poety, reprezentanta generacji, którą krytyka literacka określiła mianem „roczników 70.” Ten swoisty jubileusz skłania do refleksji o przemijaniu świata, ludzi i wierszy, co doskonale współbrzmi z głównymi wątkami twórczości Autora. Bo przecież jednym z charakterystycznych toposów pojawiających się w poezji Tomasza Hrynacza jest walka z upływającym czasem. Podstawową formą tej walki jest utrwalanie w obrazach poetyckich ulotnych chwil, stanów emocjonalnych i sytuacji egzystencjalnych. Życie bohatera wierszy Tomasza Hrynacza podlega nieustannej konfrontacji ze sferą metafizyczną, która stanowi główny kontekst jego poezji, począwszy od debiutanckich Innych ogrodów, aż po wydany właśnie najnowszy tom poetycki Przedmowa do 5 smaków.

Pragnąc uczcić jubileusz dwudziestolecia pracy twórczej Tomka Hrynacza, korzystam z uprzejmości moich Kolegów z portalu „Świdnica – Moje Miasto”, którzy zgodzili się zamieścić moje trzy artykuły poświęcone twórczości świdnickiego Autora publikowane dotychczas w ogólnopolskiej prasie literackiej i antologiach.

Hrynacz Tomasz – Poeta metafizyczny. Część 1. Alfabet subiektywny – krótki hasłowy przewodnik po twórczości Tomasz Hrynacza.

Hrynacz Tomasz – Poeta metafizyczny. Część 2. Usługi turystyczne (Praski raj – recenzja).

Hrynacz Tomasz – Poeta metafizyczny. Część 3. Festina Lente (Prędka przędza – recenzja).

Wojciech Koryciński

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top