Niepodległości, al.

Al. Niepodległości (do 1933 roku Untere Wilhelmstr., 1933-1939 Kaiser-Wilhelm-Str., 1939-1945 Horst-Wessel-Str.)

5 thoughts on “Niepodległości, al.”
  1. Tzw. „starej synagogi” z 1877 roku, spalonej podczas „Nocy Kryształowej” 9 listopada 1938.
    Synagoga zwana nową (otwarta w 1946 roku) znajdowała się na ulicy Bohaterów Getta pod nr 22. Zamknieto ją na początku lat 70 ubiegłego wieku z powodu braku wiernych.

  2. Stanisław Zabielski

    Na początku lat 90-tych XX w. będąc w Warszawie kupiłem w synagodze Nożyków „Kalendarz Żydowski Almanach 1989-1990” W kalendarzu podano czasy rozpoczęcia i zakończenia szabatów oraz czasy zapalania świec przed szabatem dla wybranych miast w Polsce. Byłem zdziwiony, że podano te czasy również dla Świdnicy, bo wiedziałem, że ma tu dużo Żydów i nie ma już czynnej synagogi.

  3. Na zdjęciu nr 15 widnieje budka strażnicza. Czy ktoś wie, czy jej umiejscowienie było przypadkowe, czy może dotyczyło kogoś mieszkającego w tej kamienicy.

  4. Stanisław Zabielski

    Piotrek, w najnowszej historii Świdnicy nie spotkałem się z określeniami „stara synagoga” i „nowa synagoga”. Natomiast mianem starej synagogi w Świdnicy określa się nieistniejącą już średniowieczną synagogę położoną na parceli między obecnymi ulicami Kotlarską i Grodzką. Portal Wirtualny Sztetl przytacza taki jej opis: „W latach 1379–1380 na tyłach północnej pierzei ul. Kotlarskiej zbudowano drugą gotycką synagogę, będącą wówczas główną bóżnicą księstwa świdnickiego.
    W 1454 r., po wygnaniu Żydów z miasta, król czeski Władysław podarował synagogę miejscowemu duchowieństwu, które przebudowało ją na kościół p.w. Bożego Ciała (istniejący do XIX w.). Gdy w XVIII w. kościół ten uległ zniszczeniu, ówczesne władze pruskie zaczęły wykorzystywać budynek jako zbrojownię. W 1810 r. został on rozebrany.”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top