Ksiądz Helowicz, proboszcz świdnicki ▪ Edmund Nawrocki

Ksiądz magister teologii Stefan Helowicz urodził się 14 kwietnia 1914 roku w Białymborze powiat Mielec. Ukończył seminarium duchowne we Lwowie i 20 czerwca 1937 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Był potem wikariuszem w parafiach Żółkiew (1937-1939), Otynia (1939-1941) i Stanisławów.

We wrześniu roku 1945 przybył na Ziemie Zachodnie. Pracował jako wikariusz w parafii katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim. Od 1946 roku był kolejno administratorem parafii Santok w diecezji gorzowskiej, Wojcieszów powiat złotoryjski, Karłowice powiat Brzeg i Lubań (wszystkie trzy w diecezji wrocławskiej). Tu został aresztowany i przez kilka miesięcy więziono go w Lubaniu i we Wrocławiu jako wroga Polski Ludowej.

Po wyjściu z więzienia był wikariuszem parafii kościoła pod wezwaniem świętych Stanisława, Wacława i Doroty we Wrocławiu. 12 marca 1952 roku został ksiądz Helowicz jako wikariusz audytor administratorem parafii pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa i Męczennika i świętego Wacława Męczennika w Świdnicy. Wtedy to przez blisko dziewięć miesięcy na plebani rezydował były proboszcz tutejszy, ksiądz prałat Stanisław Marchewka, z którym współpraca nieszczególnie się układała.

Ksiądz Helowicz przyjął do pracy kościelnego Stanisława Psiuka, który na tym stanowisku miał przepracować aż 43 lata. Za urzędowania księdza Helowicza z nakazu władz musiano zasłonić obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, u dołu którego namalowane były miedzy innymi katedry: wileńska i lwowska. Obraz ten w 1947 roku umieścił ksiądz Marchewka w nadstawie ołtarza świętego Ignacego Loyoli w świdnickim kościele.

W roku 1954 wrocławskie władze duchowne nakazały przeniesienie do Wrocławia zabytkowego ołtarza Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z 1492 roku i zapasowych dwunastogłosowych organów znajdujących się w kościele. Ksiądz Stefan Helowicz nie chciał tego polecenia wykonać i podobno z tego powodu z dniem 10 sierpnia 1954 roku został przeniesiony do parafii Siekierczyn w powiecie lubańskim.

Następnie kolejno administrował parafią Duszniki Zdrój i Namysłów, gdzie był dziekanem. W roku 1958 został kierownikiem duszpasterstwa katedralnego. Od 1971 roku był administratorem parafii katedry wrocławskiej, a w latach 1958-1969 dziekanem dekanatu Wrocław-Katedra. Od roku 1959 był też kanonikiem gremialnym kapituły metropolitalnej. W 1980 roku przeszedł na emeryturę.

W lecie roku 1997 obchodził, także i w naszej świdnickiej świątyni, sześćdziesięciolecie kapłaństwa. Wkrótce potem, 23 lipca 1997 roku, zmarł we Wrocławiu i tu został pochowany.

Za udostępnienie materiałów dotyczących księdza Stefana Helowicza dziękuje autor jego byłemu parafianinowi z Otynii profesorowi szkoły średniej Janowi Dembowskiemu ze Świdnicy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top