Grodzka, Okrężna i Wrocławska przed 1945 rokiem

Prezentujemy 10 przedwojennych pocztówek z ulic: Grodzkiej, Okrężnej oraz Wrocławskiej.

7 thoughts on “Grodzka, Okrężna i Wrocławska przed 1945 rokiem”
  1. pod kazdym zdjęciem jest to zdanie:”Na przełomie lat 50. i 60. część południowej pierzei ulicy Grodzkiej wyburzono i zastąpiono nowym obiektem niepasującym do zabudowy starego miasta” może już czas naprawic tą zbrodnię i wyburzyc ten niepasujący obiekt i zastąpic go pasującym :-)pewnie środki unijne by się znalazły-a później znajdzie się niemicki właściciel i będzie jak znalazł-gotowy do oddania 🙂

  2. Janusz pisze:
    … może już czas naprawic tą zbrodnię i wyburzyc ten niepasujący obiekt i zastąpic go pasującym …”

    Oprócz problemów „organizacyjnych” (np. dokąd przesiedlić mieszkańców?) jest jeszcze sprawa taka, że obecny obiekt zastąpił nie jedną kamienicę ale dwie. Przy czym ta druga była też „plombą” (chyba z początków XX wieku) nie pasującą do zabytkowej reszty…

  3. I jeszcze jedno – to co wyburzono to były pozostałości po kamienicach spalonych w 1945 roku. Pożar wzniecili pijani żołnierze Armii Czerwonej.

  4. o widzisz-tam juz była niepasująca plomba -pijanym krasnoarmiejcom(w wiekszosci architektom) tez sie to nie podobało i spalili wszystko :-)pomyśleli spalimy niepasujące to odbudują pasujące-niestety byli w błędzie.Trzeźwi polscy architekci zaprojektowali tam dla siebie kawiarnię Teatralna dla pijących żołnierz radzieckich Bar Mleczny 🙂

  5. Zdjecie 7 – Okrezna , widok z „Czarnej Drogi”.
    Numery bram (od prawej) :40 i 42; 44; 46 i 48.
    W necie juz te zdjecie widzialem , jednak z niewlasciwie podana numeracja.

  6. Piotrek 58-100

    Na Okrężnej budynek 40-42 jest pod innym kątem ustawiony w stosunku do budunku 44. Zastanawiam się jednak czy nie jest to budynek 54.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top