Jak zwykle pytamy gdzie zostały zrobione zdjęcia. Kto wie – wpisuje w komentarzu.
Dodane 12 grudnia 2012 r.
Nadal nie udało się ustalić miejsca, w którym wykonane zostało zdjęcie nr 6. Sami jesteśmy ciekawi lokalizacji. Poniżej wycinek (prawy górny róg) zdjęcia nr 6 oraz bardzo podobne ujęcie pokazujące nieco więcej prawej strony.
1. ?
2. Zaplecze ul. Basztowej przy dawnym klasztorze Kapucynów, obecnie Kościele Zielonoświątkowym.
3. ul. Zygmuntowska, widok na plac. Drzymały, po lewej dawny browar Hugo Stumpfa.
4. Skwer między Parkiem Centralnym a ul. Sprzymierzeńców, po lewej widoczny płot byłego szpitala zakaźnego.
5. Teren dziesiejszego placu targowego przy ul. równej widok na tyły kamienic przy ul. Wodnej +/- 23-29.
6. ??
Suplement.
Fot. 1. Przejście od ul. Teatralnej na południe, obecnie w kier. Pułaskiego, pomiędzy do dziś istniejącą kamienicą Teatralna 32 (po lewej) a nieistniejącą nr 30 (mur po prawej str. fot.). Obecnie w jej miejscu żywcem wzięty z Os. Młodych blok mieszkalny z wielkiej płyty.
Okazuję się po raz kolejny, że dla niektórych nasze fotozagadki są zbyt łatwe
Do pierwszego zdjęcia już szykowaliśmy fotograficzną podpowiedź, jednak jak widać niepotrzebnie. Wszystkie podpisy ql3 są właściwe. Wątpliwości mamy jedynie z dokładną lokalizacją zdjęcia piątego. Czy nie zostało ono zrobione od strony ulicy Mikołaja Kopernika – z miejsca gdzie obecnie stoi dawny magazyn Renifera?
Do zdjęcia szóstego nadal czekamy na propozycję.
Balon stał na miejscu Renifera, pamiętam go jeszcze. Miał kolor brązowo – beżowy.
Wyrazy uznania dla ql3 za rozszyfrowanie fot. 1 – aż trudno w to uwierzyć. Ale specjalny dzisiejszy wypad we wskazane miejsce wykazał, że jest i ta ślepa ściana po lewej stronie i charakterystyczne kominki na domach przy Pułaskiego.
Zgadzam się też z rozpoznaniem fot. 2 i fot. 3.
Fot. 4 – mam wątpliwości, gdyż jeszcze w latach 60-tych był to stary cmentarz, a i teraz w ogrodzeniu wykonanym z betonowych płyt są wstawki ze starych grobowców.
Fot. 5 – to nie może być obecny plac targowy, bo przed nim były tu tylko ogródki działkowe, a i w tym miejscu nie było takiego czynnego komina. Ale budynek w tle rzeczywiście pasuje do ul. Wodnej.
Fot. 6 – też nie wiem
Krzysztof potwierdził opcje Adminów, jak i moje wcześniejsze wątpliwości. Wybrałem niestety błędną alternatywę z placem targowym.
Potwierdzeniem powyższego, choć nie śmiem wątpić w pamięć Krzysztofa, może być 3-a fotka z zakładki „Widoki z wieży kościoła pw. św. Stanisława i św. Wacława przy pl. Jana Pawła II.”
Nie ma na niej wprawdzie budynków przy Wodnej ale są dwa charakterystyczne (oprócz balona) elementy z fotozagadki. Leżące już za Bystrzycą komin jak i występujący na lewo od niego dwuspadowy dach domu.
Potwierdza to, że widok nie mógł być sfotografowany od str. ul. Równej a właśnie od ul. Kopernika.
…zdj.5 – obecnie w tym miejscu jest magazyn byłych zakładów DZBR-RENIFER (taką też funkcję pełnił ten „balon” – szukać należy przed „pomnikiem” renifera naprzeciw są budynki byłego hotelu robotniczego SFUP (troszkę namieszałem)…
…zdj.6 – może to być budowa ul.Jodłowej – w tle budynki PGR…
Fot. 6 – w zbiorze zdjęć „Jodłowa do 1999r” jest bardzo podobna do tej zagadkowej fotka Wł. Orłowskiego z budowy ul. Jodłowej ok. 1960 r, która wyklucza tu ul. Jodłową. Ale rzeczywiście budynki w tle i traktory wyglądają na coś rolniczego.
Budynek widoczny w tle dawna baza PGR dzisiaj hurtownia metalu Vistal widok od ulicy rolniczej po prawej stronie dzisiaj znajduje sie stacja paliw (tak mi sie wydaje
).
6. To może być ul. Jodłowa z widokiem na Kopernika. Po lewej, wysoki budynek w tle – to chyba biurowiec ŚFUPu.
Po prawej
Zabudowania b. pruskich magazynów przy ul. Folwarcznej. Dawniej mieściła się tam spółka AGROS Minor. Widok od strony ul. Folwarcznej w kierunku ul. Wrocławskiej. Po prawej stronie zdjęcia, (nieujęte w kadrze), stoi obecnie sala gimnastyczna SP nr 105.
Fot. nr 6 – kiedyś zabudowania spółdzielni rolniczej. Na wprost tych budynków była kiedyś stołówka, potem sklep meblowy, obecnie nie wiem. Na lewo droga do dawnych zakładów ŚFUP, na prawo skrzyżowanie Wodnej i Kliczkowskiej.
Fot.6 nadal czeka na wyjaśnienie. Z oględzin proponowanych w komentarzach miejsc wynika, że najwięcej cech wsoólnych z tym zdjęciem ma propozycja „Ryjca” – taki budynek gospodarczy i wąska droga dojazdowa biegnąca obok czoła tego budynku na rozległy plac za nim (od pola na podwórze PGR).
Niestety, w tym miejscu (od obecnej stacji benzynowej)nie ma i nie było w PGR ani w ŚFUP takiego wysokiego budynku widocznego w tle po prawej stronie. Co na to „Ryjec”?
Pytanie zasadnicze…. Czy ten „wysoki budynek widoczny w tle po prawej stronie” to nie jest czasem dwuspadzisty dach jakiegoś, niekoniecznie wysokiego domu, jakich wiele w okolicy Kopernika…
Gdzieś wyżej padał sugestia, że to biurowiec, ja obstawiałbym opcję dachu…
Może zdjęcia dodane 12 grudnia pomogą ustalić miejsce wykonania zdjęcia nr 6.
Okolice ulic: Kliczkowskiej, Mikołaja Kopernika i Rolniczej sprawdzaliśmy klika dni temu. Trudno jednoznacznie określić czy jest to któryś z budynków PGR. Może zostały przebudowane od czasów zrobienia zdjęcia.
Budynek w tle po prawej stronie to na pewno nie jest biurowiec.
zdjęcia 6-8. mam nieodparte wrażenie, że te zdjęcia nie były zrobione w Świdnicy.
1. nie jest to z pewnością ul.Jodłowa’
2. na zdjęciach widać, że droga jest budowana, więc pewnie następnie pokryto by ją asfaltem i przetrwałaby do dziś.
3 w tle widać, że budynki gospodarskie połączone są ze sobą nadziemnym drewnianym przejściem pod którym mieści się auto ciężarowe ( nawet dwa by weszły), a w PGR nie ma takiego rozstawu budynków gospodarskich .
4. jeszcze w dalszym tle widać jakiś budynek mieszkalny, a po pierwsze takiego budynku nie ma na ul. Kliczkowskiej, po drugie na zdjeciu za blisko ulica jest od zabudowań.
5. w Świdnicy nie ma więcej podobnych zabudowań. analizowałem RSP Kraszewice i magazyny na Ułańskiej, ale nic totalnie nie pasuje.