9 X. Państwowy Teatr wystąpił z premierą sztuki K. Dickensa „Świerszcz za kominem” w reżyserii Emila Chaberskiego, z muzyką Mieczysława Kozara-Słobódzkiego i w dekoracjach Władysława Dacha. Obsadę stanowili: Albert Narkiewicz (John), Zofia Grabińska (Kropeczka), Karol Chorzewski (Kaleb), Janina Skałacka (Berta), Bolesław Bombor (Thackleton). Na jednym z przedstawień „Świerszcza” obecny był jako gość dyrekcji teatru reżyser Leon Schiller.
12 X. Z okazji rocznicy bitwy pod Lenino odbyła się w sali ZWAP uroczysta akademia dla wojska połączona z koncertem, w którym wystąpili: W. Skawina (skrzypce), B. Janczarski (fortepian) i chór Liceum Pedagogicznego pod dyrekcją W. Skawiny.
18 X. Otwarta została Szkoła Podstawowa nr 8 z niemieckim językiem nauczania. Kierowniczką jej była Polka, zaś personel pedagogiczny składał się z 3 nauczycieli narodowości niemieckiej.
25 X. W I Liceum Ogólnokształcącym miała miejsce prelekcja pisarza Wojciecha Żukrowskiego o twórczości Piotra Pawlenki.
30 X. Uczniowie obu liceów ogólnokształcących rozegrali mecz szachowy, wygrany przez I LO w stosunku 3,5:2,5. W drużynie zwycięzców startowali m.in.: Gestern (późniejszy dziennikarz, redaktor „Kuriera Polskiego”) i Borkowski (późniejszy dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach).