1 VII. Wydzielenie Zakładu Oczyszczania Miasta z Zarządu Nieruchomości, jako odrębnej jednostki administracyjnej. Kierownikiem ZOM został Ignacy Młynarczyk. Tegoż dnia na wicedyrektora Zarządu Nieruchomości powołano Adama Przybylskiego (jego poprzednikiem na tym stanowisku był Wacław Czaplicki).
1 VII. Zarządcą Majątku Miejskiego został mianowany Tomasz Gawroniak (po Janie Wenzlu). Jego pobory wynosiły: 8.000 zł miesięcznie, 3 litry mleka dziennie, 2 kg masła miesięcznie, 1 kg warzyw dziennie oraz 500 kg żyta, 200 kg pszenicy i 1.200 kg ziemniaków rocznie.
5 VII. Wizyta w Świdnicy prezesa Związku Artystów Scen Polskich Dobiesława Damięckiego i jego małżonki Ireny Górskiej. Goście byli obecni na pokazowym przedstawieniu II aktu „Matury” Fodora w Teatrze Miejskim o godzinie 12 w południe, bez publiczności. Po obejrzeniu spektaklu Damięcki w czasie konferencji z prezydentem miasta Abramowiczem wyraził zgodę na zawarcie przez ZASP konwencji z teatrem świdnickim pod warunkiem formalnego zdania przez jego zespół egzaminów aktorskich w Łodzi celem uzyskania tzw. „prawa gry” w teatrach zawodowych. Wizytę poprzedziła odbyta we Wrocławiu w dniu 1 lipca narada z udziałem Damięckiego, Ireny Solskiej, dyr. Jerzego Waldena i przedstawicieli teatru świdnickiego: S. Żórawskiego, F. Jarzyny i Ludwika Tyńskiego.
18 VII. Zarząd Miejski powołał Jana Kryszkiewicza na stanowisko kierownika Urzędu Mieszkaniowego.
19-22 VII. Występy Wojewódzkiego Teatru Dolnośląskiego z Wrocławia z gościnnym udziałem Ireny Górskiej i Dobiesława Damięckiego w sztukach „Uczeń diabła” G. B. Shawa (19 i 20 lipca) oraz „Żabusia” Zapolskiej (21 i 22 lipca). Dyrekcja Teatru Miejskiego podejmowała gości w dniu 19 lipca kolacją w restauracji „Europejskiej” (obecnie: „Piast”), a w dniu 20 lipca zorganizowała wycieczkę samochodową nad jezioro w Zagórzu.
23 VII. W Teatrze Miejskim koncertował zespół muzyczny pod nazwą „Tygrysy Buchenwaldu”, złożony z byłych więźniów obozów koncentracyjnych.
27 VII. Poświęcenie sztandaru cechu piekarzy w kościele parafialnym. Następnie w sali Hotelu Polskiego odbyła się akademia, wbijanie gwoździ do drzewca sztandaru, obiad na 150 osób i zabawa taneczna. Cech piekarzy zrzeszał około 90 członków w mieście i powiecie. Starszym cechu był Tadeusz Puchała.
● W lipcu odbył się zjazd powiatowy delegatów Związku Osadników Wojskowych. Wybrano pierwszy Zarząd Powiatowy ZOW, w skład którego weszli: Wacław Sokołowski (prezes), Jakub Bała i Ryszard Klenowski (wiceprezesi), Eugeniusz Głogowski (sekretarz) i Eugeniusz Wołyński (skarbnik). ZOW posiadał wówczas koła miejskie w Świdnicy, Jaworzynie, Strzegomiu i Świebodzicach oraz koła wiejskie w Goczałkowie, Stanowicach, Marcinowicach, Pszennie, Lutomi i Słotwinie. W roku 1949 W. Sokołowski przeszedł na stanowisko prezesa zarządu GS Witoszów, a jego miejsce zajął płk. Wiszniowski. ZOW liczył wtedy 1.849 członków.