W XVIII wieku działał w Świdnicy August vel Augustyn Gottfried Hoffmann, rzeźbiarz i stolarz przybyły z Drezna. Urodził się w tym mieście 12 lipca 1697 roku. Jego ojciec Johann Christoph Hoffmann był rzeźbiarzem na dworze elektora saskiego. We wrześniu roku 1728 A.G. Hoffmann ożenił się w Świdnicy z Anną Barbarą Martin najstarszą córką świdnickiego rzeźbiarza Christopha Martina. Wcześniej bo w dniu 7 lipca tego samego roku uzyskał tu tak zwane małe prawo miejskie.
Sprowadzono go być może po to, aby wykonał ambonę w Kościele Pokoju. Ambona ta została wyrzeźbiona w drewnie w 1729 roku. Sponsorem jej wykonania był papiernik ze Świdnicy Hans Heinrich Rüdiger, który czasami jest mylony ze swoim potomkiem z Bystrzycy Polskiej (obecnie Bystrzyca Dolna) również papiernikiem Konradem Rüdigerem. Pięknem miała przewyższać ambonę w katolickim kościele pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa i Męczennika i świętego Wacława Męczennika, dzieło Johanna Riedla. Stara ambona została sprzedana do kościoła ewangelickiego w Dobromierzu, gdzie niestety spłonęła na początku XIX wieku w czasie pożaru miasta. Także i wykonany przez Hoffmanna w latach 1752-1753 ołtarz Kościoła Pokoju (fundacja świdnickiego garncarza Petera Paula Leandera) miał współzawodniczyć artystycznie z riedlowskim ołtarzem głównym z katolickiego kościoła parafialnego. W centrum ołtarza ukazał A.G. Hoffmann chrzest Chrystusa w Jordanie, a obok figury Mojżesza, Aarona, świętego Piotra i świętego Pawła.
Ponadto Hoffmann w latach 30. XVIII wieku ozdobił rzeźbami na zlecenie Ernesta Maksymiliana I von Hochberga tak zwaną salę Maksymiliana, attykę (ozdobę nad frontonem zasłaniającą dach) i taras zamku w Książu. Rzeźby na tarasie przedstawiają sceny mitologiczne, antyczne bóstwa oraz personifikacje alegoryczne. W tych artefaktach widać wpływy artystów drezdeńskich, u których zapewne uczył się August Gottfried Hoffmann. Wykonał również ambonę oraz ołtarz w kościele ewangelickim w Bystrzycy Górnej. Dokonał też bliżej niesprecyzowanych prac w protestanckich kościołach w Lutomi oraz Grodziszczu. Być może był również autorem rzeźb wykonanych w roku 1746 w pałacu w Kraskowie. Ponadto jak to wynika z materiałów źródłowych w dniu 30 grudnia 1757 roku magistrat świdnicki wypłacił mu 6 talarów Rzeszy za wyrzeźbienie austriackiego orła do tutejszego ratusza.
Hoffmann był poza tym autorem liczącego sobie 124 strony pamiętnika, którego zapiski pochodzą z lat 1732-1774 i dokumentują zarówno jego życie prywatne jak i rozmaite wydarzenia z historii miasta.
August Gottfried Hoffmann zmarł w wyniku choroby nowotworowej 18 czerwca 1774 roku i dwa dni później został pochowany na cmentarzu świdnickiego Kościoła Pokoju.