W dniach 1-3 maja 1992 roku odbyła się w Świdnicy międzynarodowa konferencja „Fundacji Krzyżowa”, której celem jest propagowanie porozumienia europejskiego. W spotkaniu uczestniczyło około 100 osób z Polski, Niemiec i innych krajów.
Już w jesieni roku 1992 do Studium Nauczycielskiego (SN) w Świdnicy (obecnie III Liceum Ogólnokształcące) przybył członek prezydium Fundacji celem omówienia szczegółów organizacyjnych. Wstępnie ustalono, że konferencja odbędzie się w auli Studium, a uczestnicy skorzystają między innymi z noclegów w internacie Studium Nauczycielskiego. Przewidziano też wystawę prac studentów Studium i ich występ artystyczny. W kościele pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wacława miało odbyć się nabożeństwo ekumeniczne.
Wiosną roku 1992 nastąpiły zmiany. Zrezygnowano z urządzenia konferencji w obszernej, pięknej, mieszczącej wygodnie 300 osób auli SN w gmachu przy ulicy Przyjaciół Żołnierza (dziś ulicy Kościelnej) i konferencję urządzono w auli Państwowej Szkoły Muzycznej, której dyrektorem był wtedy magister Jan Adamowicz. Nabożeństwo ekumeniczne odbyło się w ewangelickim Kościele Pokoju bez udziału księdza katolickiego. Nie zrezygnowano jednak z urządzenia wystawy prac studentów SN i ich występu artystycznego, który bardzo podobał się słuchaczom.
Uczestnikom konferencji podobała się też bardzo zwięzła, ciekawa prelekcja, jaką na temat dziejów Świdnicy przy zwiedzaniu Muzeum Dawnego Kupiectwa wygłosił jego dyrektor, magister Wiesław Rośkowicz.