1965.06 Kronika miasta Świdnicy ▪ Franciszek Jarzyna

6 VI. Chór „Hejnał” wystąpił na uroczystościach Święta Ludowego w Witoszowie Dolnym.

8 VI. Eliminacje powiatowe szkolnych i zakładowych drużyn sanitarnych w parku Jedności Robotniczo-Chłopskiej. W kategorii szkolnej zwyciężyła drużyna I LO im. [Jana] Kasprowicza, a w kategorii zakładów pracy drużyna Fabryki Wagonów. Podczas porannego apelu drużyn na placu Grunwaldzkim kierownik świdnickiego oddziału PCK Władysław Refcio otrzymał złotą odznakę PCK I stopnia.

9 VI. Państwowy Teatr z Gniezna wystawił na scenie Teatru Miejskiego „Ladacznicę z zasadami” Sartre’a.

11 VI. Sesja Miejskiej Rady Narodowej. Na wniosek Komisji Porozumiewawczej Stronnictw przewodniczącym MRN został wybrany Józef Wilczak, dotychczasowy dyrektor I LO im. Jana Kasprowicza.

12 VI. Spotkanie młodzieży Liceum Pedagogicznego z poetką wrocławska Urszulą Kozioł w auli szkolnej.

12 VI. Wręczenie 400-ej legitymacji partyjnej w Fabryce Wagonów. Jednocześnie zakładowa POP otrzymała sztandar partyjny.

15 VI. W automatycznej budce telefonicznej Urzędu Pocztowego zainstalowano aparaturę alarmującą w wypadku kradzieży wkładek słuchawkowych i mikrofonowych i jednocześnie blokującą drzwi kabiny. Dzięki temu w ciągu 6 następnych tygodni oddano w ręce MO 11 chuliganów i złodziei. Poprzednio w okresie od stycznia do końca maja z kabiny tej skradziono 160 wkładek i zniszczono 4 mikrotelefony.

17 VI. Występ zespołu pieśni i tańca „Ślężanie” Domu Kultury Dzieci i Młodzieży w Hali Ludowej we Wrocławiu na pokazie najlepszych zespołów tego typu z terenu województwa. Zespół „Ślężanie” powstał w lutym 1964 roku, a jego kadrę kierowniczą stanowili: Franciszek Pulit – kierownik artystyczny, Maria Skiślewicz – choreografia, Antoni Duda – chór, Eugeniusz Łaba – kapela, Jan Hazubski i Leon Tomczak – akompaniament.

18 VI. Powstanie Zespołu Koordynacyjnego kół Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. W skład jego weszli: dyrektor Fabryki Wagonów Jan Krupa (przewodniczący), sekretarz KP PZPR K. Terebiński i przewodniczący PPRN M. Hankiewicz oraz przewodniczący działających na terenie miasta kół FTE. Powołano również 3 zespoły robocze: organizacji wieczorowego Technikum Ekonomicznego, organizacji zabrania plenarnego i zespół redakcyjny „Informatora PTE”.

18 VI. Przeprowadzony spis rolny wykazał, że w mieście hodowano 123 konie, 1.032 krowy, 691 sztuk trzody chlewnej, 46 owiec i 19.196 sztuk ptactwa domowego.

23 VI. Sesja popularno-naukowa na temat „20-lecie Dolnego Śląska” w świetlicy I LO. Zorganizowała ją młodzież tej szkoły.

25 VI. Przy ulicy Równej 9 rozpoczęto budowę Zakładu Balneologiczno-Terapeutycznego.

28 VI. W wieku 68 lat zmarł Leon Kalisz, długoletni księgowy Wydziału Oświaty PPRN i PMRN.

30 VI. W nocy dokonano włamań do dwóch kiosków „Ruchu”: na placu [Włodzimierza] Lenina [świętej Małgorzaty] i na placu Wojska Polskiego. Łączne straty wyniosły 14.900 zł. Poprzednio, w nocy z 27 na 28 czerwca okradzione w podobny sposób kiosk przy ulicy [Waleriana] Łukasińskiego (straty 7.000 zł).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top