1952.10. Kronika miasta Świdnicy ▪ Franciszek Jarzyna

4 X. Występ chóru TSKŻ w Żarowie w ramach kampanii przedwyborczej do Sejmu. Chór w czasie tej kampanii dał 7 występów, w tym 4 w Świdnicy, a także 12 października w Świebodzicach i 19 października w Strzegomiu. Za udział w kampanii wyborczej zespół otrzymał dyplom uznania z podpisem prezydenta Bolesława Bieruta,

5 X. Delegacje społeczeństwa zgotowały serdeczne powitanie oficerom i żołnierzom jednostki wojskowej powracającym z manewrów.

11 X. Ogólnomiejska akademia zakończyła obchody Tygodnia Ligi Przyjaciół Żołnierza.

11 X. Prezydium MRN wyraziło zgodę na ulokowanie hotelu robotniczego ZWAP w budynku przy ul. Komunardów 14. Mieszczące się tam biura ZMP postanowiono przenieść do budynku przy ul. Żeromskiego 14, po Stronnictwie Demokratycznym, któremu przydzielono lokal przy ul. Trybunalskiej 7, skąd z kolei przekwaterowano Komitet Kultury Żydowskiej na ul. Bohaterów Getta.

12 X. W Klubie ZWAP otwarta została wystawa pod nazwą „Świdnica wczoraj, dziś, jutro”.

18 X. Dyrektorem naczelnym ŚFUP został mianowany Stanisław Płachta (jego poprzednikiem na tym stanowisku był Antoni Piętka).

19 X. Wybory do komitetów rodzicielskich szkół podstawowych (niektóre wybrano w dn. 12 października). W skład ich weszły ogółem 133 osoby, przeważnie kobiety. Zebrania zostały obsłużone przez przedstawicieli organizacji politycznych i związkowych.

26 X. Dzień wyborów do Sejmu. W Świdnicy frekwencja głosujących przekroczyła 97 procent. Obłożnie chorych odwiedzali w domach członkowie komisji wyborczych z urną do głosowania, lżej chorych przewożono samochodami do lokali wyborczych.

29 X. Sesja Miejskiej Rady Narodowej w sali MRN, Rynek 38, pod przewodnictwem Józefa Pudło. Dokonano wyboru ławników do Sądu Powiatowego.

● W październiku 1952 r. stanowisko dyrektora Liceum Pedagogicznego objął Franciszek Zalewski (do 31 sierpnia 1968).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top