1947.05. Kronika miasta Świdnicy ▪ Franciszek Jarzyna

1 V. Obchód Święta Pracy. Organizacje i młodzież szkolna zebrały się na pl. Lenina [Św. Małgorzaty], skąd uformowany pochód przeszedł na Rynek, gdzie nastąpiła defilada przed trybuną honorową. W godzinach popołudniowych odbyła się w kinie „Gdynia” akademia połączona z wyświetleniem filmu. W pochodzie pierwszomajowym wystąpiła po raz pierwszy publicznie świeżo założona orkiestra dęta Warsztatów Kolejowych. Jej dyrygentem był Józef Medyński (po nim kolejno orkiestrą kierowali: Franciszek Szkudlarek 1949-1967, Zdzisław Natanek 1967-1971 i Jan Natanek od 1971).

3 V. We wszystkich szkołach odbyły się prelekcja omawiające znaczenie Konstytucji 3 Maja.

4 V. Obchód Dnia Oświaty. Po nabożeństwie w kościele parafialnym młodzież szkolna przeszła pochodem z transparentami na pl. Lenina [Św. Małgorzaty], gdzie zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia. Prezydent miasta H. Abramowicz uroczyście otworzył Miejską Bibliotekę Publiczną, mieszczącą się w jednoizbowym lokalu w Ratuszu. Pierwszym kierownikiem został Jan Mirowski. Biblioteka, której księgozbiór liczył początkowo zaledwie 1.159 tomów, była zarazem biblioteką obsługującą powiat. Do końca roku 1947 uruchomiono w terenie 15 punktów bibliotecznych.

4 V. W sali posiedzeń MRN (Rynek 38) odbyło się organizacyjne zebranie oddziału Polskiego Związku Łowieckiego.

6 V. Zarząd Miejski zobowiązał wszystkich właścicieli psów do wykupienia dla nich znaczków po 100 zł. Postanowiono też rozpisać konkurs na stanowisko rakarza miejskiego.

8 V. Miejska Rada Narodowa uchwaliła nazwać plac przy Kościele Pokoju „Placem Pokoju”. Nowa nazwa obowiązywała od dnia 1 czerwca 1947.

8 V. Na tym samym posiedzeniu (14-tym z kolei) MRN wprowadziła zmiany w uchwalonej 12 grudnia 1946 r. tabeli czynszów odnośnie lokali handlowych, gastronomicznych i rzemieślniczych, a także garaży, kiosków i budynków gospodarczych. Omówiono również projekt regulaminu dla komitetów blokowych i dzielnicowych.

9 V. Teatr Miejski rozpoczął akcję zdobywania dla siebie publiczności miast dotąd nie odwiedzanych. 15 maja w „Słowie Polskim” ukazał się artykuł F. Jarzyny pt. „Teatr wyrusza na podbój Dolnego Śląska”.

15 V. W Liceum im. Kasprowicza utworzone zostało szkolne Koło Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Istniało 3 lata, organizując w tym czasie liczne spotkania, dyskusje i seanse filmowe. W maju powstało w I LO również Koło Ligi Morskiej, które działało do roku 1952, organizując m.in. wycieczki nad morze.

21 V. Na szosie między Słotwiną a Mokrzeszowem w czasie nocnego patrolu został zamordowany przez nieznanych sprawców milicjant Aleksander Janowski, funkcjonariusz Komendy Powiatowej MO w Świdnicy.

31 V. Chór szkolny i orkiestra I LO im. Kasprowicza pod kierownictwem nauczyciela Walerego Stępnia rozpoczęły objazd pobliskich miejscowości Dolnego Śląska. Do 8 czerwca zespoły wystąpiły w Dzierżoniowie, Ząbkowicach, Kamiennej Górze, Lubawce, Jaworzynie i Żarowie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top