8 VII. Przejęcie przez Spółdzielnię Spożywców „Świt” poniemieckiego sklepu i składów farb i lakierów przy ul. Westerplatte 16.
9 VII. Inauguracja pierwszych kolonii letnich dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1. Kolonie zorganizowane zostały w Bystrzycy Górnej w budynku dawnej szkoły, przygotowującej młode Niemki do stanu małżeńskiego. Mieszkały tam jeszcze niemieckie zakonnice. Kierowniczką kolonii była nauczycielka M. Filipowiczowa.
11 VII. Gościnny występ Maryli Karwowskiej (sopran) i Janusza Popławskiego (tenor) w Teatrze Miejskim.
12 VII. Napad 7-osobowej bandy na posterunek MO w Słotwinie. Milicjantów rozbrojono, pobito i zabrano im broń. Napastników nie ujęto.
12 VII. W Domu Społecznym odbył się ogólnomiejski wiec protestacyjny przeciw wydarzeniom w Kielcach i działalności reakcji w kraju.
20 VII. Pierwsze przedstawienie wyjazdowe Teatru Miejskiego: do Szczawna Zdroju (ówczesna nazwa: Solice) z komedią Kiedrzyńskiego „Miłość bez grosza”. Na spektaklu tym był obecny przebywający wówczas w Szczawnie na kuracji Aleksander Zelwerowicz. Drugie przedstawienie w Szczawnie odbyło się w dniu następnym.
20-22 VII. Klub Sportowy „Polonia” obchodził pierwszą rocznicę swego powstania. Na czele Komitetu Organizacyjnego stanął Jan Rogoziński. Uroczystości rozpoczęły się biegiem na przełaj oraz turniejami: tenisowym i pingpongowym. W dniu następnym odbyły się zawody pływackie, mecz water-polo drużyny „Polonii” z reprezentacją Wrocławia, defilada i przemarsz na stadion oraz mecze piłkarskie reprezentacji Dzierżoniowa z „Polonią” i KS „Ruch” z „Cukrownikiem” Świdnica. W dniu 22 lipca przyszła kolej na mecze siatkówki, zawody lekkoatletyczne (w biegu na 100 m Leon Cichy uzyskał czas 11,4 sek.) oraz mecze piłkarskie: „Ruch” Chorzów – „Polonia” (5:2) i Dzierżoniów – „Cukrownik”. Na zakończenie obchodów odbyło się w restauracji „Bristol” przy pl. Grunwaldzkim uroczyste posiedzenie zarządu „Polonii” z udziałem zamiejscowych gości i drużyn.
21 VII. Narada rozszerzonego aktywu KP i KM PPR. Powzięta uchwała wzywała do „kolektywnej pracy i indywidualnej odpowiedzialności każdego członka we wszystkich ogniwach partii” oraz do werbunku młodzieży w jej szeregi.
22 VII. Pierwszy występ Teatru Miejskiego w Świebodzicach (ówczesna nazwa: Frybork) z „Miłością bez grosza” Kiedrzyńskiego.
29 VII. Spółdzielnia Spożywców „Świt” przejęła garaże przy ul. Kolejowej 17/18.
30 VII. Plenarne posiedzenie Miejskiej Rady Narodowej. Na wniosek ZNP i Komisji Finansowo-Budżetowej postanowiono przyznać miesięczny dodatek po 500 zł dla dyrektorów i kierowników szkół oraz po 300 zł dla nauczycieli na pokrycie kosztów komornego, elektryczności i gazu. Rada powołała Komisję Lokalową, która w ciągu następnych pięciu miesięcy przeprowadziła weryfikację wszystkich mieszkań w mieście i przydzieliła 1.350 mieszkań.