Od początku swojej działalności Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży „Krzyżowa” S.A. to miejsce, w którym poznają się młodzi ludzie z Polski i Niemiec, a także, coraz częściej, z innych krajów Europy. Międzynarodowe spotkania młodzieżowe stwarzają niepowtarzalną okazję do nawiązania i pogłębiania wzajemnych kontaktów, do wymiany poglądów i doświadczeń oraz zdobycia nowej wiedzy poprzez wspólne działania.
Spotkania młodych Europejczyków w Krzyżowej przybierają różne formy; są wśród nich również interesujące i oryginalne seminaria. Jednym z najciekawszych było – odbywające się w latach 90. XX wieku raz w roku – seminarium historyczne dla młodzieży z Polski i Niemiec zatytułowane: „Zagrożone dziedzictwo. Zabytki śląskie na drodze w XXI wiek” organizowane wspólnie przez MDSM „Krzyżowa” i Saską Krajową Centralę Politycznego Kształcenia z Drezna. Seminarium to przeznaczone było przede wszystkim dla uczniów oraz studentów zainteresowanych zabytkową architekturą na Dolnym Śląsku i możliwościami jej zachowania.
Większość z nas bardzo często nie zdaje sobie nawet sprawy, jak bogatą historię ma tutejszy region. Widok zrujnowanego dworu, pałacu, zamku, resztek wieży widokowej czy pozostałości starej twierdzy jest dla obecnego pokolenia codziennością. Dla następnych generacji codziennością może być brak nawet takich śladów. Czasami jesteśmy poirytowani widząc zagranicznych turystów, którzy z upodobaniem oglądają i fotografują te ruiny. Warto więc chyba dowiedzieć się czegoś o czasach, kiedy nie były one jeszcze w tak fatalnym stanie.
W sierpniu 1998 roku zakończyło się czwarte już seminarium poświęcone tej problematyce, w którym udział wzięło prawie 30 osób, w większości z Niemiec. W ciągu sześciu dni młodzież polska i niemiecka wspólnie zwiedziła ciekawe i interesujące obiekty kultury materialnej o rozmaitej wartości zabytkowej. I to zarówno te ocalone i zrekonstruowane, jak również i te, które skazane są już nieodwracalnie na zagładę. Pod czujnym okiem czteroosobowej grupy opiekunów (Witold Leśniak, Andrzej Wilk, Stefan Zinnow, Stephan Kaiser) seminarzyści odbyli cztery całodniowe wycieczki. Trasa pierwszej wiodła wokół Ślęży (Krasków, Sobótka, Będkowice, Sulistrowiczki). Podczas drugiej zwiedzono Świdnicę. Trzecia przebiegała śladami cystersów (Krzeszów, Chełmsko Śląskie, Lubawka, Przekrojów, Kamienna Góra). Ostatnią poświęcono na dotarcie do mało znanych obiektów zabytkowych w Kotlinie Kłodzkiej. Pozostały czas wypełniły specjalistyczne referaty i dyskusje, które pomogły usystematyzować wiadomości zdobyte podczas wycieczek. Miłym akcentem było spotkanie z Elizabeth von Küster – Niemkę, która jest obecnie właścicielką pałacu w Łomnicy koło Jeleniej Góry.
Podobne seminarium miało miejsce również rok później.