Po publikacji na stronie zdjęć ulicy Pańskiej zrodził się pomysł stworzenia listy obiektów, które zniknęły z powierzchni ziemi w ciągu kilkunastu ostatnich lat oraz takich, których katastrofalny stan obliguje do natychmiastowego remontu. My skupimy się przede wszystkim na tych budowlach, które jeszcze można uratować. Los tych, których już nie ma, tylko zasygnalizujemy. Tworzony pełny spis budynków, wyburzonych w latach 60. czy 70. byłby zbyt obszerny, toteż jako dolną datę wyjściową w tym zestawieniu proponujemy rok 2000, ale nie będzie to sztywna granica „dyskwalifikująca” budynki, które swój żywot zakończyły wcześniej.
W Świdnicy zachowało się bardzo dużo ciekawych architektonicznie budowli, które z powodzeniem funkcjonowały przez dziesiątki lat po wojnie. W ich murach miały swoje siedziby instytucje państwowe i użyteczności publicznej, szkoły, zakłady, sklepy, były tam również mieszkania. Na naszej liście ujęliśmy budynki najbardziej rozpoznawalne, w większości wybudowane na przełomie XIX i XX wieku. Nie sposób również pominąć kilku charakterystycznych obiektów z okresu późniejszego, które trwale wpisały się w miejski krajobraz. Nasze zestawienie zawiera tylko kilkanaście najbardziej charakterystycznych miejsc, przeważnie już nie użytkowanych. Pominęliśmy obiekty nadal zagospodarowane i zamieszkane, w których powinna być poddana restauracji w pierwszej kolejności elewacja – w mieście są takich dziesiątki.
Zachęcamy do podsyłania kolejnych propozycji. Zdajemy sobie sprawę, że w Świdnicy jest jeszcze wiele zakamarków, które nie powinny podzielić losów „Renifera” czy altany z parku Młodzieżowego.
Na początek zestawienie obiektów opuszczonych i/lub zaniedbanych (po adresie podajemy najbardziej rozpoznawalną funkcję, jaką dany obiekt pełnił):
1. Ulica Muzealna 4, dawny internat I LO.
2. Ulica Westerplatte 24-26, dawny szpital miejski.
3. Ulica Ofiar Oświęcimskich 3-5, dawny Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych.
4. Ulica Różana 6, dawna Szkoła Podstawowa nr 1.
5. Ulica Westerplatte 2, dawny młyn zbożowy.
6. Ulica gen. Władysława Sikorskiego 1, dawny Gminny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych.
7. Ulica Pionierów Ziemi Świdnickiej 22, dawna przychodnia lekarska PKP.
8. Ulica Wrocławska 17, dawna piekarnia Tradycja.
9. Ulica Przechodnia 1, widok od strony ulicy Bohaterów Getta.
10. Ulica Zamkowa 7.
11. Ulica Zygmuntowska 2.
12. Ulica Joachima Lelewela 26.
13. Ulica Kraszowicka, dawna stacja PKP Świdnica Kraszowice.
14. Ulica Jodłowa 33, dawna stacja PKP Świdnica Przedmieście. O ile sam budynek dworca jest w zadowalającym stanie to los peronu jest już raczej przesądzony. Podobnie sytuacja wygląda z innymi budynkami kolejowymi.
15. Ulica Kliczkowska 20, willa z lat 30. XX w.
16. Ulica Armii Krajowej 31, dawny budynek koszarowy.
17. Ulica Zygmuntowska 1, dawne kino Gdynia (sprawa likwidacji kina jest już przesądzona, zatem niejasna jest również przyszłość kinowej sali).
18. Ulica Kliczkowska, dawny biurowiec Świdnickiej Fabryki Urządzeń Przemysłowych.
Obiekty wyburzone (również te mniej wartościowe):
1. Ulica Kliczkowska 27, dawny biurowiec Dolnośląskich Zakładów Białoskórniczo-Rękawiczniczych „Renifer”.
2. Ulica Równa 1.
3. Ulica Równa, dawny budynek należący do Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM I).
4. Altana w parku Młodzieżowym z 1875 roku.
5. Amfiteatr w parku im. gen. Władysława Sikorskiego.
6. Ulica Westerplatte, dawny budynek mieszkalny (obok szpitala).
7. Ulica Westerplatte, dawny biurowiec Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM I.
8. Ulica Stanisława Wokulskiego, dawny biurowiec Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM II.
9. Ulica Ofiar Oświęcimskich, dawne Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunalnego (PBK).
Przykład kamienicy, która przez dziesiątki lat odstraszała swoim wyglądem, a obecnie może być wizytówką ulicy Jagiellońskiej:
Ulica Jagiellońska 5-7, dawny Dom Kultury.
Na koniec trzy przykładowe obiekty, które lepiej rozebrać lub gruntownie przebudować:
Ulica Zamenhofa 44 a, garaże przy Armii Krajowej, niedokończony warsztat samochodowy przy ulicy Równej:
Bardzo fajnie dobrane zdjęcia. Wiele sie dowiedziałem ciekawych informacji na temat niektórych opuszczonych lub zburzonych kamieniczek
Świetny pomysł na stronę. Uwielbiam oglądać te zdjęcia i wspominać scenerię, oczywiście tę którą pamiętam. Lubię też podziwiać miasto z czasów niemieckich kiedy to wyglądało naprawdę okazale. Mam nadzieję, że ta strona nigdy nie zniknie tylko będzie powiększać swoje zbiory!
Właśnie zniknęły magazyny przy ulicy Kolejowej – miały swój urok, wkrótce ten los podzieli wiadukt pomiędzy ul. Sprzymierzeńców a Polną Drogą przy Zalewie – tego też trochę szkoda, choć faktycznie ogranicza ruch, a dla pieszych jest niebezpiecznie tamtędy chodzić. Spośród obiektów wyburzonych (tych mniej wartościowych)- garaże – dawniej przy ul. Głowackiego w miejscu, gdzie jest obecnie utworzona ul. Świerkowa. Na Styku ul. Stawki i Placu Drzymały znajduje się od kilku lat dziura w ziemi po rozebranym domu – chyba go nie żal… Na Kolejowej, na przeciwko roebranych magazynów także strzaszy nie zakończona budowa z cegły – chyba obecnie także kwalifikuje się do rozbiórki…
Żal sie robi, patrząc na te ruiny. Jak to było, że „za Niemca”, przed wojną ludzie dbali o takie miejsca, jak choćby altana w Parku Młodzieżowym. Teraz wszystko sie rozpada…szkoda.
Różana 6, Szkoła Podstawowa nr.1 chodziłem do tej szkoły do marca 1962 roku! Co to się stało z tą szkołą przez te 53 lata??? To był typowy szkolny budynek:-(