Świdnica na fotografiach Władysława Orłowskiego

W okresie od sierpnia do września 2018 roku w Rynku przed teatrem mieliśmy przyjemność prezentować Państwu kolejną wystawę plenerową, przygotowaną przez nasz portal przy współpracy Świdnickiego Ośrodka Kultury. Siódma edycja, ale piąta ukazująca Świdnicę w okresie od końca lat 50. do początku lat 80., w całości poświęcona była twórczości fotograficznej Władysława Orłowskiego.
Tegoroczna ekspozycja bezpośrednio nawiązywała do wystawy z 2012 roku, gdzie po raz pierwszy mieliśmy okazję pokazać historyczną Świdnicę na zdjęciach wspomnianego autora.
Tym razem prezentowaliśmy 114 unikatowych i w większości dotąd niepublikowanych fotografii. Choć dobór zdjęć mógł wydawać się przypadkowy, tym razem podstawowym kryterium było to pozostawione przez samego autora: publikowane zdjęcia przedstawiały miejsca najczęściej przez niego odwiedzane, a zatem i fotografowane.
Wśród fotografii było wiele o charakterze typowo reportażowym, pokazujących codzienne życie świdnickiej ulicy, porządkowanie miasta, wznoszenie nowych budynków, rzadziej uroczystości, święta państwowe i manifestacje.

Władysław Orłowski (1913-1996) – dziennikarz, fotoreporter i długoletni korespondent terenowy Gazety Robotniczej dokumentował przez ponad 40 lat wydarzenia na Dolnym Śląsku oraz życie codzienne jego mieszkańców. W ten sposób powstała kolekcja kilkudziesięciu tysięcy niezwykle cennych historycznie negatywów i odbitek.

Wszystkie eksponowane zdjęcia pochodzą z obszernego archiwum rodzinnego Fotografa. Autorzy wystawy składają serdeczne podziękowania Agnieszce Orłowskiej-Raj i Olgierdowi Rajowi za udostępnienie fenomenalnego zbioru ikonograficznego o wyjątkowej wartości.
Podziękowania kierujemy również do Anny Rudnickiej, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury za fachową korektę oraz Roberta Kukli – za inspirację.

Od niedawna właścicielem spuścizny po panu Władysławie Orłowskim jest Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świnicy.

Autorzy wystawy: Jarosław Tarłowski, Przemysław Tarłowski, Piotr Zagała, Wiesław J. Raszkiewicz, Marian Twardowski.

6 thoughts on “Świdnica na fotografiach Władysława Orłowskiego”

  1. kolejarz81

    Wspaniała kolekcja! Co do fot. 41, w latach 60. na pewno na Lelewela 18 nie było siedziby ZHP, mieszkałem tam (od 1981, czyli urodzenia) i kojarzę z dzieciństwa biura na parterze (chyba Rejonu Dróg Publicznych). Harcerze wprowadzili się w czasach jak się bawiłem na podwórku, czyli nie wcześniej niż w 1987 🙂

  2. Fot. 18 – zapewne złe przechodzenie ulicy. W miejscu gdzie oboje stoją nie ma przejścia. 🙂
    Fot. 21 – chyba wcześniej niż lata 70′. Na zdjęciu widać karetki „Warszawa” M20-S oraz autobus „San” H01B – na początku lat siedemdziesiątych użytkowane były już nowsze modele: karetek – „Warszawy” 223/224, „Nysy” 522 S; oraz autobusów – „Sany” H25B i H100.
    Fot. 70 – chyba wcześniej, o ile pamiętam to w latach siedemdziesiątych nie obowiązywały w LO „mundurki”…

  3. Piotrek Ż

    na zdjęciu nr 1 widać też w oddali nieistniejący już kiosk Ruchu na ul.Zofii Jaroszewicz (teraz Wodna)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top