Szkoła przez minione półwiecze, które uroczyście obchodzono 5 i 6 października roku 1996 nosiła wiele nazw, bo i… Państwowe Liceum Pedagogiczne, Liceum Pedagogiczne, Liceum Pedagogiczne Wychowawczyń Przedszkolnych, Liceum Ekonomiczne, Liceum Zawodowe, Studium Wychowania Przedszkolnego, Studium Nauczycielskie, III Liceum Ogólnokształcące i Policealne Studium Reklamy. Żadna z tych szkół sama w sobie nie mogła rościć pretensji do okrągłej pięćdziesiątki, chociaż najwięcej praw ku temu miały szkoły o kierunku nauczycielskim, ale zarazem i pod wspólnym tytułem – powiedzmy: 50-lecie Świdnickiego Zakładu Kształcenia Nauczycieli. Chociaż najbardziej adekwatny wydaje się ten z tytułu tej relacji.
Byłych uczniów szkoły zjechała spora gromada, ze wszystkich roczników chyba: od takich absolwentów gdzieś po sześćdziesiątce – pobielonych siwizną, z wysokimi czołami, przygarbionych wiekiem i trudami życia – po najmłodsze roczniki. Wszystkich łączył promienny uśmiech i w sercu maj – jakby dla nich czas cofnął się w niezapomniane lata beztroskich, sztubackich dni. Wprzód w sobotę, o godzinie 9.00, wzięli udział w mszy świętej w świdnickiej bazylice – też tak im bliskiej „z tamtych lat”! Potem zebrali się gromadnie na ulicy przed swoją „budą”, aby porozmawiać, pośmiać się z dawno nie widzianymi koleżankami i kolegami. Gdzieś około godziny 10.30 ruszyli pochodem przez miasto: na czele grająca marsze orkiestra dęta „PAFAL-u”, grupa obecnego grona pedagogicznego z dyrektorem III LO magistrem Ryszardem Skórką, z długoletnim, już emerytowanym, dyrektorem szkoły magistrem Janem Musiejem, z posłem Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) Józefem Grabkiem, Michałem Ossowskim – przewodniczącym świdnickiej rady miejskiej, z wiceprezydentem Świdnicy Janem Henrykiem Makarewiczem, przedstawicielami kuratorium i władz wojewódzkich, z dyrektorami zaprzyjaźnionych świdnickich szkół – wśród nich m.in. magistrem Bogusławem Wojskowiczem – dyrektorem II Liceum Ogólnokształcącego i magistrem Piotrem Cichoniem – dyrektorem Zespołu Szkół Ekonomicznych imienia W. Stysia, który tydzień wcześniej obchodził „swoją 50-tkę”. Otoczony absolwentami maszerował magister Edmund Nawrocki, długoletni nauczyciel pedagogicznych szkół, emeryt i mój redakcyjny kolega z „kawczakowskich” „Wiadomości Świdnickich” oraz tygodnika „exPRESSem”.
Pochód przeszedł ulicami: Kościelną, 1 Maja, przez plac św. Małgorzaty do Rynku i przez Kazimierza Pułaskiego, Bohaterów Getta do Zakładowego Domu Kultury ZWAP „Mera-Pafal” przy ulicy księżnej Agnieszki. Tutaj m.in. odbyło się uroczyste powitanie absolwentów i gości przez dyrektora R. Skórkę i wysłuchanie życzeń „dla dostojnego Jubilata, jego absolwentów, uczniów, pracowników”. Życzenia złożyli: w imieniu nieobecnego senatora Stanisława Kucharskiego z SLD – Jan Musiej, posłowie Józef Grabek z SLD i Jan Lityński z Unii Wolności (UW), w imieniu władz miasta Świdnicy Michał Ossowski i Jan Henryk Makarewicz, przedstawiciele kuratora wałbrzyskiego, wojewody i zaprzyjaźnionych szkół oraz Jan Górski – prezes oddziału ZNP w Świdnicy. Życzenia nadesłali: kardynał Henryk Gulbinowicz, posłowie Krzysztof Budnik z UW i Mieczysław Jedoń z SLD, Stanisław Sławomir Nicieja – absolwent szkoły, obecnie profesor doktor habilitowany i rektor Uniwersytetu Opolskiego. W części oficjalnej przedstawicielka kuratorium odczytała akt nadania III Liceum Ogólnokształcącemu imienia Marii Skłodowskiej-Curie, młodzież otrzymała sztandar, na który złożyła uroczyste ślubowanie. Miłym akcentem było ujawnienie, że z racji dnia edukacji kurator przyznał nagrody zasłużonym nauczycielom, zaś dyrektor szkoły – dyrektorskie. Te ostatnie osobiście wręczył Ryszard Skórka.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna zatytułowana „Wszak jedno jesteśmy” w wykonaniu uczniów III LO: chóru szkolnego, szkolnych piosenkarzy, tancerzy, artystów. Absolwenci przyjęli najgoręcej hymn Liceum Pedagogicznego „Nasze świdnickie Liceum Pedagogiczne” w wykonaniu chóru. Młodzi artyści, kierowani przez utalentowanych opiekunów-nauczycieli wykazali klasę i talent, których jakość, niestety psuło nędzne nagłośnienie sali widowiskowej domu kultury ZWAP.
W godzinach od 14.00 do 19.00 to jest do balu absolwenta w domu kultury ZWAP, absolwenci zwiedzali szkołę, prowadzili rozmowy z profesorami, kolegami i koleżankami, zwiedzali miasto itp.
Piąty zjazd absolwentów zakończono w niedzielę 6 października – spotkaniem przy ognisku.