Zapraszamy na kolejną dziewiątą część fotozagadki z cyklu „Detale świdnickiej architektury”. Jak zawsze prosimy o podanie adresu budynku, kamienicy, nazwy kościoła oraz cmentarza, gdzie dany detal się znajduje. Ostatnie dwa zdjęcia przedstawiają malowidła, które widnieją na zewnętrznej ścianie jednej z zabytkowych willi. Twórca malunku na przykładzie wizerunków czterech skrybów w ciekawy sposób ukazał historię piśmiennictwa. Zdjęcie numer 15 przedstawia Indianina z Ameryki Południowej trzymającego w rękach pismo węzełkowe – kipu. Warto nadmienić, że jedno kipu mogło składać się nawet z 2000 sznurków. Drugą postacią jest Chińczyk piszący na kartce papieru. Papier został wynaleziony w Chinach około 105 roku n.e. Zdjęcie numer 16 przedstawia Egipcjanina przy pisaniu hieroglifów na papirusie. Egipskie hieroglify są jednym z najstarszych i najpiękniejszych systemów zapisu myśli ludzkich, było używane przez ponad 3000 lat. W szczytowym okresie swego rozwoju system ten posiadał około 800 znaków i mógł przekazać złożone treści. Ostatecznie wyszło z użycia dopiero w czasach Egiptu chrześcijańskiego. Czwartą postacią jest średniowieczny mnich z księgą i gęsim piórem, które służyło jako narzędzie pisarskie aż do XIX wieku. Symbolem średniowiecznej kultury był pergamin. Papier w Europie pojawił się stosunkowo późno bo dopiero w XII wieku. Sztukę jego wytwarzania przynieśli Arabowie podczas podboju Hiszpanii. W Polsce pierwszy młyn papierniczy powstał w Prądniku Czerwonym pod Krakowem około 1493 roku.
Foto 1. Rynek 30, płaskorzeźba między parterem a pierwszym piętrem
Foto 2. ul. Muzealna, fragment renesansowego portalu zamkowego, jego lewa strona,
Foto 3. herb na Kolumnie Św Trójcy
Foto 4. Kotlarska. 18, rzeźba nad wejściem do byłego Klasztoru Urszulanek
Foto 5. ul Łukowa 2 róg Kotlarskiej, rzeźba Jana Chrzciciela w narożu rogu kamienicy na wysokości I piętra
Foto 7. Kościół Pokoju, fragment drzwi od południowej strony
Foto 12. ul. Komunardów 12, symbol masoński na drzwiach wejściowych do kamienicy
Foto 14. Herb Śląska na basenie fontanny z Neptunem na Rynku
Foto 15/16. Willa przy ul. Sikorskiego 15, róg Poznańskiej. Malowidła na pierwszym piętrze od ulicy Sikorskiego
Foto 11. ul. Komunardów 12, symbol masoński na kolumnie portalu
Foto 9. ul. Wałbrzyska 41, wież kościoła św Andrzeja Boboli, dawna fundacja Kessla
Foto 13. ul. Łukasińskiego, krzyż prawosławny przy cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy
Foto 10. po raz trzeci ul. Komunardów 12, ornament architektoniczny umieszczony nad portalem wejściowym na wysokości pierwszego piętra z maswerkiem i głową kobiety.
THX_1138 wzorowo – brakuje jeszcze tylko 6 i 8. Podpowiedzi: 6 – niegdyś w budynku tym mieściła się szkoła, 8 – kolejny obiekt sakralny.
Nr 8 – rok 1763 wskazuje, ze to wieża zespołu poklasztornego urszulanek ul. Kotlarska 17-21
Dziękujemy za komentarze. Szczegółowe opisy można już przeczytać pod zdjęciami.