4 IV. Prezydium MRN przeanalizowało działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej. W podjętej uchwale zalecono włączenie do jej księgozbioru pozycji w języku niemieckim oraz dopomożenie przez bibliotekę w zorganizowaniu szkolnej biblioteki w Liceum Pedagogicznym. Polecono też kierownictwu MBP „zwrócić baczniejszą uwagę na czystość swego księgozbioru pod względem wartości ideologicznej, wychowawczej i literackiej”.
5 IV. Premiera sztuki „Ich czworo” w Państwowym Teatrze (oddział Teatru w Jeleniej Górze). Reż. Tadeusz Żuchniewski, dek. Teodor Gałysz.
6 IV. Lekarze pracujący na terenie miasta odbyli naradę z radami zakładowymi. Jej tematem były warunki bezpieczeństwa i higieny pracy oraz sprawy związane z utrzymywaniem czystości w mieście. Inicjatorem narady była Powiatowa Rada Związków Zawodowych.
11 IV. Na stanowisko dyrektora MHD uchwałą Prezydium MRN został powołany Jojne Fajnzylber.
14 IV. W teatrze odbył się zorganizowany przez Referat Kultury PMRN koncert utworów Piotra Czajkowskiego z cyklu „Sylwetki kompozytorów”.
18 IV. W 60-tą rocznicę urodzin prezydenta Bolesława Bieruta we wszystkich szkołach zorganizowano akademie, udekorowano klasy i wydano okolicznościowe gazetki ścienne. Uczniowie wystosowali listy do prezydenta oraz do szkół noszących jego imię.
19 IV. Ekipy studentów wrocławskich wyższych uczelni odwiedziły świdnickie szkoły średnie zapoznając uczniów klas maturalnych z organizacją studiów wyższych.
23 IV. Akademia w teatrze z okazji rocznicy powstania w getcie warszawskim. W części artystycznej wystąpił m.in. chór TSKŻ.
26 IV. Premiera komedii „Cyrulik sewilski” Beaumarchiasa w teatrze świdnickim, wówczas już filii Teatru Jeleniogórskiego. Obsadę tworzyli: B. Bombor (Almawiwa), A. Narkiewicz (Bartolo), H. Dobrzanka i J. Wysocka (Rozyna), S. Winiecki i Karol Obidniak (Figaro), R. Garcza (Basilio), K. Chorzewski (Żywiec), M. Hajduk (Młokos) i W. Wacławski (Rejent). Reżyseria – Stanisław Winiecki, muzyka – Mieczysław Kozar-Słobódzki, dekoracje – Władysław Dach.
29 IV. Zarząd Pomocniczej Spółdzielni Rzemieślniczej Branży Włókienniczej zaapelował do członków spółdzielni o wpłacanie kwot pieniężnych na pomoc dla koreańskich sierot.
30 IV. W przeddzień Święta Pracy w Domu Kultury ZWAP przy ul. Marchlewskiego [Ks. Agnieszki] odbyła się uroczysta akademia, na której referat okolicznościowy wygłosił I sekretarz KM PZPR.