14 X. Odbyło się zebranie organizacyjne Koła Polskiego Towarzystwa Lekarskiego z udziałem 24 członków-założycieli. Przewodniczącym Koła został wybrany dr Edmund Zaporowski.
15 X. W lokalu Biblioteki Powiatowej przy pl. Grunwaldzkim 2 otwarto wystawę plakatów o treści politycznej, społecznej i kulturalnej.
20 X. Zakończony został spis wszystkich pracujących na terenie miasta inżynierów i techników. Okręgowym pełnomocnikiem spisowym był inż. Izaak Bresler, pracownik ZEM. Rejestracją objęto 150 osób, przy czym najliczniejsze grupy kadry technicznej wystąpiły w ZWAP, ZEM i ŚFUP.
31 X. Premiera dramatu „Mieszczanie” Gorkiego w Teatrze. Inscenizacja dramatu Gorkiego była jednym z czołowych osiągnięć świdnickiego teatru i spotkała się z wysoką oceną władz centralnych. Obsadę aktorską stanowili: W. Wacławski, M. Wnorowska, H. Płachecka, J. Pieracki, R. Sawicki, J. Skałacka, A. Narkiewicz, J. Dobrzańska, B. Wróblewski, S. Jedliński i inni. „Mieszczan” reżyserował na zaproszenie dyrekcji teatru Edward Żytecki, zaś autorem dekoracji był Wiesław Makojnik, scenograf Państw. Teatru w Katowicach.
W październiku odeszli z teatru: W. Biegański i D. Wierzbicka do Gdyni, M. Surwiłło do Warszawy, Kamberski i Kłodkowski do Wrocławia.