2 XII. Miejska Rada Narodowa zatwierdziła statut „Związku Międzykomunalnego dla utrzymania wspólnych instytucji zdrowia publicznego powiatu i miasta”. Przez Powiatową Radę Narodową statut ten został przyjęty kilka dni wcześniej.
4 XII. Zjednoczenie Kamieniołomów zorganizowało uroczyste obchody św. Barbary. Złożyły się nań: rano msza w kościele parafialnym, po południu akademia w Teatrze Miejskim i wieczorem zabawa „Barbarka” w sali Zw. Zaw. Prac. Budowlanych przy ul. Ks. Agnieszki 12. Bilet wstępu na zabawę kosztował 150 zł.
12 XII. W Teatrze Miejskim odbył się zorganizowany przez Sekcję Kobiet Stronnictwa Demokratycznego poranek artystyczny, z którego dochód przeznaczono na pomoc dzieciom polskim w Berlinie. Wystąpili artyści teatru: B. Bombor, J. Skubniewska, J. Pieracki, J. Żabińska i T. Czechowski. Akompaniował B. Janczarski.
13 XII. Dramatyczny zespół szkolny I Liceum Ogólnokształcącego wystawił na scenie Teatru Miejskiego „Antygonę” Sofoklesa w reżyserii Ireny Wnęk-Wasylowskiej. Wśród wykonawców znajdowali się uczniowie: Stanisław Kotełko (Kreon) i Ryszard Krzyżanowski (Haimon). „Antygonę” grano w teatrze 7 razy. W następnym roku wystawiono ją również we Wrocławiu.
14 XII. Artyści Państw. Teatru we Wrocławiu odegrali w teatrze sztukę A. Świerszczyńskiej „Strzały na ulicy Długiej”.
29 XII. Walne Zgromadzenie delegatów członków PSS „Dolnoślązak” w sali restauracyjnej Hotelu Miejskiego przy ul. Miedzianej 11 [Kotlarska] z udziałem 26 osób. Obradom przewodniczył Adam Willman. Wybrano nową 9-osobową Radę Nadzorczą w składzie: Jan Dworak, Adam Willman, Alina Rydzyńska, Stanisław Tauliczek, Zofia Harasimowicz, Jan Wątroba, Beniamin Gestern, Stanisław Karakulski i Władysław Tomczak.
31 XII. Premiera komedii „Chory z urojenia” Moliera w Teatrze Miejskim. Sztuka osiągnęła rekord powodzenia, głównie dzięki wspaniałym kreacjom Biegańskiego (Argan) i Skubniewskiej (Antosia). Grano ją 41 razy, w tym 23 razy w Świdnicy, w Jaworze, Wałbrzychu, Świebodzicach, Dzierżoniowie, Strzegomiu i w Kłodzku.
31 XII. „Szalony Sylwester” zorganizowały w Hotelu „Dolnoślązak” (Obecnie: „Piast”), dyrekcja Teatru Miejskiego i Zw. Zaw. Prac. Spółdzielczych. Jedną z atrakcji były występy wokalne Julii Żabińskiej i Tadeusza Czechowskiego. Na zabawie obecny był m.in. prezydent miasta Kwiatkowski.
● Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej zrzeszało w mieście i powiecie 32.800 członków w 207 kołach (w tym 62 koła działały w szkołach).
● Księgozbiór Biblioteki Miejskiej liczył 3.276 tomów. Kierownikiem MBP była w tym czasie Zygmunta Dobkiewicz, zaś kierownikiem Biblioteki Powiatowej – Jan Mirowski.
● W grudniu Świdnicka Fabryka Maszyn i Urządzeń Chemicznych dostarczyła komplet urządzeń wapienniczych cukrowni w Gryfinach [Gryficach], wraz z ich montażem na miejscu.
● Fabryka Liczników i Zegarów Elektrycznych wyprodukowała w tym roku 134.620 liczników 1-fazowych przy zatrudnieniu 1.202 osób.
● Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej wyprodukowały 4.000 prądnic, 2.300 regulatorów i 2.100 rozruszników do 20 typów samochodów.
● Drużyna piłkarska „Polonii” rozegrała następujące mecze: 14 marca z „Lustrzanką”, 28 marca z CAFC Wrocław, 1 kwietnia z KS „Garbarnią” Kraków, 18 kwietnia z „Lnem”, 25 kwietnia z OMTUR, 9 maja z „Odrą”, 16 maja z „Tarnovią” Tarnów, 23 maja z IKS „Ślęzą” Wrocław, 30 maja z „Burzą”, 6 czerwca z OMTUR, 27 czerwca z „Błyskawicą”, 18 lipca z drużyną z Brna, 8 sierpnia z „Gwardią”, 15 sierpnia z „Ostrovią” Ostrów Wielkopolski, 22 sierpnia z „Cadomakiem”, 12 września z „Pomorzaninem”, 26 września z „Bielawianką” Bielawa i 3 października z KS „Garbarnią” Kraków.
● Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował w tym roku w mieście 696 małżeństw, 1.389 urodzin i 374 zgony.