1948.04. Kronika miasta Świdnicy ▪ Franciszek Jarzyna

1 IV. Komendantem Hufca ZHP został Andrzej Riss. Jednocześnie nastąpiło podporządkowanie komendzie hufca jednostek harcerskich na terenie Jawora i powiatu jaworskiego.

3 IV. Teatr Miejski wystawił sztukę Priestley’a „Inspektor przyszedł” w reżyserii W. Biegańskiego i obsadzie: J. Pieracki, J. Dobrzańska, A. Dzierzbicka, K. Tomczak, W. Sokalski i W. Biegański (Inspektor). Sztukę grano 16 razy, w Świdnicy, Wałbrzychu, Świebodzicach, Ząbkowicach Śląskich i w Jaworze.

10-16 IV. Obchody Tygodnia Ziem Zachodnich. Zainaugurował je wieczorem 10 kwietnia capstrzyk z pochodniami organizacji społecznych i młodzieży szkolnej, który z pl. Lenina [Św. Małgorzaty] przeszedł ulicami: 1 Maja, Wrocławską, Nowotki [Długa], Miedzianą (obecnie Marksa) [Kotlarska], Żeromskiego i pl. Grunwaldzkim na pl. Wojska Polskiego, gdzie złożono wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza i odśpiewano „Rotę”. Nazajutrz odbyła się akademia, którą zagaił prezes zarządu Polskiego Związku Zachodniego Wojciech Polak, przemawiał też m.in. przedstawiciel organizacji młodzieżowej PZZ Bednarz. W części artystycznej wystąpiły zespoły szkolne. Na zakończenie obchodów, w dniu 16 kwietnia mieszkańcy miasta przeszli pochodem z pl. Lenina [Św. Małgorzaty] do kościoła parafialnego, skąd po nabożeństwie przedefilowali przed trybuną na obecnej Alei Niepodległości. Rozwiązanie pochodu nastąpiło w Rynku po przemówieniach wygłoszonych z balkonu teatru przez przedstawicieli wojsk polskich i radzieckich oraz stronnictw politycznych. Sekretarzem PZZ był w tym czasie Zenon Tomaszewski, a kierowniczką biura Janina Lewińska.

23 IV. Obchody Święta Lasu. Dzieci ze wszystkich szkół zebrały się na pl. Lenina [Św. Małgorzaty], skąd przemaszerowały z okolicznościowymi transparentami przez miasto na stadion sportowy, gdzie m.in. została wygłoszona prelekcja na temat ochrony przyrody.

24 IV. W Domu Kultury fabryki M-9 [Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej] przy ul. Wrocławskiej 50 nastąpiło uroczyste odsłonięcie sztandaru Komitetu Fabrycznego PPR. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna.

24 IV. Biura Pow. Zarządu „Samopomocy Chłopskiej” zostały przeniesione z ul. Oświęcimskiej 5 [Ofiar Oświęcimskich] na pl. Grunwaldzki 2. Sekretarzem Zarządu Pow. „Sam. Chł.” był wówczas A. Witkowski.

25 IV. Odsłonięcie sztandaru Miejskiego Komitetu PPS. Uroczystość odbyła się w Domu Społecznym.

27 IV. Z inicjatywy Pow. Rady Związków Zawodowych odbyło się organizacyjne zebranie Komitetu Pomocy Walczącej Grecji. W jego skład weszli: Zofia Fortuna, Omelan, Witkowska, J. Gołębiewski i Schweideman. Jednocześnie utworzono podkomitety w Jaworzynie Śląskiej, Strzegomiu, Żarowie i Świebodzicach. Przewodniczącym PRZZ był wówczas Władysław Orłowski, a sekretarzem Zenon Tomaszewski. Biura PRZZ mieściły się przy ul. Daszyńskiego 14 [Komunardów].

29 IV. Teatr Miejski wystąpił z premierą komedii kryminalnej Acrementa pt. „Młodość i stare pudła”. Grali w niej: A. Dzierzbicka (Arletta), J. Dobrzańska, H. Biegańska, J. Żabińska, J. Gąsiorowska, Czekayowa, W. Biegański (Hyacent), K. Tomczak, J. Pieracki, K. Załuski, F. Jarzyna i W. Sokalski, reżyserował W. Biegański. Sztukę wystawiono ogółem 24 razy, w Świdnicy, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich, Świebodzicach, Jaworzynie Śląskiej, Dzierżoniowie, Jaworze, w Jeleniej Górze, Żarowie i w Strzegomiu.

● Chór kościoła św. Stanisława i Wacława uczestniczył w kwietniu w mszach transmitowanych przez Polskie Radio we Wrocławiu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top